Kraniosakralna terapija
"There is more intelligence in our hands
than in all of the books in the world."
Dr. John E. Upledger
Kaj je kraniosakralna terapija?
Kraniosakralna terapija je zelo nežna, vendar izredno učinkovita vrsta manualne terapije. Je naravna metoda zdravljenja, ki se osredotoča na kraniosakralni sistem.
Ime je dobila po dveh skrajnih točkah kraniosakralnega sistema, lobanji (cranium) ter križnici (sacrum).
Zahvaljujoč posebno nežnim tehnikam, je najvarnejša manualna terapija. To omogoča, da se terapija lahko varno in učinkovito uporablja v kateremkoli starostnem obdobju, od zarodka do pozne starosti.
Kraniosakralna terapija na splošno izboljšuje kakovost življenja.
Spodbuja in podpira naravne procese samozdravljenja ter korekcije telesa, izboljšuje delovanje centralnega živčnega sistema, delovanje imunskega sistema, pomaga pri zmanjševanju stresa, vrača vitalno energijo ter zagotavlja dobro počutje.
Pomaga lahko tudi pri zdravljenju konkretnih bolezni in težav, spodbuja okrevanje po nesrečah, poškodbah, operacijah ter okrevanje po bolezni.
Terapija je zelo kompleksna, saj deluje tako na fizičnem, kot tudi mentalnem, čustvenem in energetskem nivoju.
Kaj je kraniosakralni sistem?
Kranioskaralni sistem predstavlja tisto fiziološko okolje, v katerem se razvija, živi in deluje naš živčni sistem.
Ta fiziološki sistem od zunaj sestavljajo lobanja (cranium), hrbtenica ter križnica (sacrum). Z notranje strani pa ga tvorijo membrane možganov in hrbtenjače ter cerebrospinalna tekočina (znana tudi kot likvor), ki obdaja in hrani možgane ter hrbtenjačo.
Kadar deluje kraniosakralni sistem harmonično, je v našem telesu vzpostavljeno ravnovesje (in smo vredu). Kraniosakralni sistem je namreč neposredno povezan z vsemi organi, sistemi in podsistemi v našem telesu. Tako je vsakršno neharmonično delovanje tega sistema škodljivo, ne le za možgane in hrbtenjačo, temveč za naše telo v celoti.
Porušeno ravnovesje v kraniosakralnem sistemu namreč vpliva na krvni obtok, dihala, kosti, sklepe, na mišično-skeletni sistem, imunski sistem, hormonski sistem, limfni sistem, naše mentalne sposobnosti, kot tudi na naše čustveno stanje. Vse to velja tudi obratno.
Kraniosakralna terapija pozitivno vpliva na vse to ter pomaga telesu ponovno vzpostaviti ravnovesje. Z normalizacijo napetosti živčnega sistema podpira in uravnoveša tudi delovanje ostalih telesnih sistemov.
Kako deluje kraniosakralna terapija?
V življenju doživimo številne manjše ali večje fizične in psihične travme, ki se shranijo v našem telesu. Le-te lahko tvorijo blokade v kraniosakralnem sistemu ter porušijo ravnovesje v njegovem delovanju.
Konstantna mišična napetost, manjši premiki lobanjskih kosti in križnice ovirajo prost pretok likvorja (cerebrospinalne tekočine). To lahko povzroči različne degeneracije tkiv, organske spremembe ter razvoj različnih bolezni.
Kraniosakralna terapija lahko sprosti nastale napetosti, vzpostavi prost pretok cerebrospinalne tekočine in uravna njen naravni ritem cirkulacije ter sprosti zgoraj omenjene blokade.
Kaj se zgodi med terapijo?
Čeprav terapija strogo temelji na anatomskih osnovah, med terapijo ne uporabljamo invazivnih metod, večje fizične moči, niti nenadnih gibov, samo dotik, ki meri le pet gramov. Terapija se izvaja s posebej nežnim, natančno izdelanim sistemom prijemov, ki delujejo in učinkujejo zelo prijetno in sproščujoče.
Kraniosakralna terapija pomaga normalizirati pretok cerebrospinalne tekočine, izboljšati cirkulacijo znotraj lobanje, sproščati napetosti v mišicah in sklepih ter izboljšati delovanje živčnega sistema. Med terapijo, s pomočjo kraniosakralnega ritma, ki ga opazujemo na različnih točkah telesa, odkrivamo in sproščamo blokade, ki preprečujejo zdravo delovanje telesa.
Pri katerih težavah in boleznih je lahko učinkovita?
Kraniosakralna terapija deluje na številnih ravneh, tako vpliva na delovanje različnih sistemov v telesu.
Vpliva na mišično-skeletni sistem, živčni sistem, srčno-žilni sistem, imunski sistem, različne organe,
vezivno tkivo in tudi na energetski sistem telesa.
Zato so možnosti uporabe terapije zelo široke:
-
glavobol, migrena, vrtoglavica
-
kronične bolečine v vratu in hrbtu
-
astma, kronični bronhitis, vnetje sinusov
-
šumenje v ušesu, težave s srednjim ušesom
-
vročinska stanja, okužbe
-
kronična utrujenost, izčrpanost, nespečnost
-
stres, napetost, čustvene težave, depresija
-
hormonske težave
-
menstrualne težave, neplodnost
-
sladkorna bolezen
-
visok krvni pritisk, srčno- žilna obolenja
-
ortopedske težave, težave s hrbtenico, osteoporoza
-
stomatološke težave
-
težave centralnega živčnega sistema, Alzheimer, demenca
-
prebavne motnje, alergija na hrano
-
šumenje v ušesu in druge težave z ušesom, grlom in nosom
-
avtizem, epilepsija
-
kožne bolezni, npr. ekcemi, luskavica
-
motnje imunskega sistema in avtoimune bolezni
-
fibromialgija, bolezni vezivnega tkiva
-
pooperativne disfunkcije
-
travmatske poškodbe možganov in hrbtenjače, pretres možganov, športne poškodbe
-
težave med nosečnostjo in/ali po njej, npr. depresija, adhezija
-
porodna travma
-
težave z dojenjem
-
motnje pri dojenčkih: težave s spanjem, kolike, škiljenje
-
motnje v otroštvu, vedenjske težave, izbruhi
-
učne težave, dislekcija, motnje koncentracije, ADHD
Terapija igra pomembno vlogo pri preventivi (preprečevanju).
Povečuje odpornost proti boleznim, krepi imunski sistem in
spodbuja naravne procese samozdravljenja telesa.
Kako poteka terapija?
Kraniosakralne terapije povprečno traja 60 minut in poteka v mirnem okolju. Prvi obisk traja približno 1,5 ure.
Terapija poteka na masažni mizi. Priporočljivo je, da si oblečen/-a v udobna oblačila.
Terapevt z nežnimi dotiki opazuje vzorce napetosti v telesu, neravnovesja oz. uporablja različne tehnike pregleda telesa, da poišče vzroke težav, blokad in simptomov v telesu.
Med tretmajem se sproščajo napetosti in blokade v telesu. Zahvaljujoč sprostitvi vezivnega tkiva (fascije) se blokade v mišicah, sklepih in drugih delih telesa raztopijo, telo pa postane veliko bolj energično.
Koliko terapij je potrebnih?
Eden glavnih ciljev CST je povrniti nadzor nad našim telesom, zdravljenjem in življenjem. Zato ni predpisanega števila terapij. Število in pogostost terapij določita terapevt in pacient skupaj.
To je v veliki meri odvisno od vsakega primera in posameznika posebej. Odvisno je od narave bolezni, kako dolgo je težava prisotna, od tega, kako hitro se tvoje telo odzove na terapijo, od sposobnosti tvojega telesa za samozdravljenje ter številnih drugih dejavnikov.
Na podlagi izkušenj na splošno lahko rečemo, da ima 3-7 terapij že pomemben učinek na zdravje večine ljudi, v mnogih primerih pa lahko že ena sama terapija prinese drastične rezultate.
Učinki terapij se seštevajo. Vendar sprva večina pacientov prihaja na terapije redno, enkrat tedensko ali na dva tedna. Ko se proces samokorekcije zažene, pa lahko med terapijami mine več časa.
Po okrevanju se je vredno vsako četrtletje vrniti na t.i. vzdrževalno terapijo, katere namen je ohraniti doseženo optimalno stanje in prevencija.
Od kod izvira kraniosakralna terapija?
Kraniosakralno terapijo je, sredi sedemdesetih let prejšnjega stoletja, razvil dr. John E. Upledger, ameriški zdravnik, osteopat. Na podlagi večletnih znanstvenih raziskav je dokazal, da med odraščanjem lobanjske kosti ne okostenijo popolnoma, temveč so vse naše življenje v mikrogibanju. Dokazal je obstoj in delovanje kraniosakralnega sistema ter izdelal metodo za harmonizacijo tega sistema – kranioskaralno terapijo.
Le-ta je od takrat postala ena vodilnih alternativnih pristopov zdravljenja na svetu.
"Telo je simfonija gibanja.
Na vseh nivojih je naša največja obljuba zdravja dosežena,
ko se vsi deli našega telesa, od celic do največjih delov,
prosto gibljejo v harmoniji drug z drugim."
Dr. John E. Upledger
Darilni bon
Preseneti svoje najdražje z darilom zdravja,
dobrega počutja, počitka in sprostitve.
Si kdaj pomislil/-a, da v hitrem tempu življenja si le redko privoščimo, da bi se ustavili, sprostili in napolnili svoje baterije.
Z našim darilnim bonom lahko svojim najdražjim podariš prav ta čas. Čas za sprostitev, regeneracijo, nabiranje novih moči.
Darilni bon lahko prevzameš osebno v Čentibi ali Lendavi.